23 March 2012

"The College View", Wednesday 21 March cover

petition-01a
Original caption: Chair of DCU Sinn Féin Sean Tyrell with the society's petition to the Students' Union to call a referendum on the Union's contribution towards the labyrinth, proposed by the Interfaith Centre / Image by Aleksandr Szojda

This pic was published last Wednesday as a cover shot for "The College View", DCU's newspaper. That's my first cover pic, so I'm kinda happy.

Znajomkowie z Dublina pewnie się orientują o co chodzi, ale polskiemu czytelnikowi należy się wyjaśnienie. Podpis pewnie przeczytał i zrozumiał, bo my - młodzież z Polski - słyniemy z biegłości w językach (serio!).

Otóż na kampusie mojej obecnej uczelni kapelan Joe Jones postanowił zbudować labirynt. Chodzi o tradycyjny, średniowieczny labirynt (bez ścian, tylko wzór w podłożu), narzędzie wyciszenia i medytacji. Pomysł pojawił się już w 2009 r. Koszt przedsięwzięcia wynosi jednak 50 000 euro i, jak oświadczył ksiądz Jones, "nie może zostać ono zrealizowanie bez realnego wsparcia społeczności studenckiej". Owo wsparcie ma się zawierać w przekazaniu przez DCU Student's Union dotacji na budowę o wysokości 10 000 euro.

Taką decyzję podjąć może tylko rada złożona z przedstawicieli wszystkich grup studenckich – i formalnie już podjęła. Jednak młodzieżówka lewicowo-nacjonalistycznej partii  Sinn Féin działająca przy DCU postanowiła zwołać w tej sprawie referendum; społeczność studencka w większości bowiem opowiada się zdecydowanie przeciwko takiemu wydatkowaniu środków Student's Union. Mimo że dotacja faktycznie stanowiłaby jedynie niewielki procent budżetu tej instytucji (rocznie wynosi on ok. 1,5 mln euro), to wzbudza jednak duże kontrowersje – głównie ze względu na to, że decyzję o jej przekazaniu podjęto właściwie za plecami większości studentów (głosujący na zgromadzeniu przedstawiciele grup na ogół informowali o niej swoich kolegów post factum).

Sinn Féin zgromadziła 231 podpisów pod wnioskiem o referendum (wymagane minimum to 200). Zgodnie ze statutem Student's Union, referendum musi się odbyć przed upływem 4 tygodni od złożenia ważnego wniosku.

C360_2012-03-23-17-42-20aNo comments:

Post a Comment