06 June 2011

Cultura

15-M_16a

Ruch oburzonych -- zeszły tydzień
Movimiento de los
indignad@s -- la semana pasada

To zdjęcie z czwartku 26.05, wieczorny wiec na Plaza del Carmen w Grenadzie -- aby przerwać tę ciszę kilku dni. Egzaminy za pasem w końcu.
La foto del jueves 26.05, hecha durante la asamblea en la Plaza del Carmen en Granada, para romper este silencio insuperable desde hace un par de días (llegan los exámenes, comprensión porfa)

Dla radzących sobie z hiszpańskim, poniżej ważny artykuł z tamtego tygodnia (dziennik Granada Hoy):
Para los que hablan español, un artículo importante (Granada Hoy; porque el IDEAL es repugnante)http://www.granadahoy.com/article/granada/987253/m/no/se/extingue/se/extiende.html

Nie wiem, czy jestem w stanie dokładnie zrelacjonować to, co dzieje się obecnie w Hiszpanii i na czym dokładnie polega Ruch Piętnastego Maja (Movimiento 15-M). Zresztą robi to już na bieżąco tutaj Aśka Warchał, znajoma studentka historii sztuki na Uniwersytecie w Grenadzie. Oboje patrzymy na to wszystko przez pryzmat Grenady, miasta, w którym przyszło nam mieszkać i studiować i które jest jednym z ważnych punktów na mapie Hiszpańskiej Rewolucji.
Staram się samemu być na bieżąco i mam szczęście nie być zdanym na polskie media, gdzie próżno szukać informacji na temat Ruchu -- a ten jest fenomenem bez precedensu w Europie. Na tym blogu skupiam się jednak przede wszystkim na fotografiach; na odpowiednio obszerne teksty zwyczajnie nie starcza mi już czasu. Nie potrafię jednak nie powiedzieć nic, bo czuję, że ruch 15-M dotyczy bezpośrednio także mnie.
Niedawno pojawiło się jednak światełko w tunelu. “Przegląd” opublikował w ostatnim numerze całkiem kompetentny tekst na temat wydarzeń w Hiszpanii. Przyczyniła się do tego najpewniej lewicowa orientacja pisma, tak jak i ruch 15-M zdaje się być zdominowany przez lewicową ideologię.
Artykuł autorstwa Jana Piasecznego z ostatniego numeru tygodnika: “Burza nad Hiszpanią”

CDNNo comments:

Post a Comment