05 March 2011

Paryż -- (2)

 

20.02.2011, Paryż

Le Monde: Z budynku AXA w 8. dzielnicy wyrzucono skłotersów, członków organizacji Jeudi noir („Czarny czwartek”). Korespondencja z Buenos Aires. Jean-Claude Mailly ponownie wybrany szefem Force Ouvrière, trzeciego co do wielkości związku zawodowego we Francji. Piękne, ascetyczne zdjęcie Thierry'ego Pecha na stronie 8. Eric Zemmour skazany na 2000 euro grzywny za propagowanie rasizmu w TV (stwierdził, zgodnie z prawdą, że większość handlarzy narkotyków we Francji to Murzyni i Arabowie).

Jest zimno, ale przynajmniej już nie pada. Wczoraj kobiecie z uszkodzonym paluchem pomogłem otworzyć parasol; dziś – tuż po zjedzeniu bagietki z kurczakiem – o użyczenie komórki poprosił mnie jakiś sympatyczny Murzyn. Mówił po angielsku, toteż po angielsku odmówiłem.

W Sacré Coeur, nad prezbiterium, jest taki napis: SMO CORDI JESU GALLIA POENITENS DEVOTA ET GRATA („Najświętsze Serce Jezusa Galia w pokucie pobożna i wdzięczna”). Zabawne.


Paris_64a
No photo, s'il vous plaît.
U stóp Sacré Coeur, czyli prawie u szczytu tych strasznych schodów, które do niej prowadzą, czyhają Arabki. Gestem
i zapraszającą mimiką zachęcają do czegoś podpisania. Nie podpisywać. Widok z góry ze wszech miar atrakcyjny.

Paris_61a
W bazylice. Tuż za mną w ławce siada kobieta w średnim wieku. Po chwili zaczyna płakać, potem unosi dłonie do postawy oranta. Dołącza do niej mała dziewczynka. W ręku trzyma płytę Youriego, faceta grającego nie swoje piosenki tuż przed bazyliką. Brzęczą monety, dziewczynka sobie idzie. Kobieta kładzie palec na ustach i klęcząc obok ławki składa pokłon, całując posadzkę. Wraca dziewczynka. „Tatuś chce już iść”, mówi po hiszpańsku.

Przy wejściu do bazyliki znajduje się kolekcja fotek Le Grand Orgue (nieuniknione skojarzenie z Wielką Orgią), czyli Wielkich Organów, wraz ze szczegółowym cennikiem wymiany piszczałek. Datki mile widziane.


Paris_06a
Restaurant–café Le Templier, Montmartre. Kawa z mlekiem. Życie jest piękne.

Msza w Sacré Coeur: na ofiarę zbierają młodzi ludzie kolorowi i jedna biała staruszka. Czytania czytają świeccy. W gazetce parafialnej adnotacja po francusku i angielsku: „Tylko ochrzczeni w Kościele Katolickim mogą przystąpić do Komunii Św.”. Le Grand Orgue gra bardzo mrocznie i ciężko.

CDN szybko | to be continued very soonNo comments:

Post a Comment